27 maj 2015

Dyniowe muffinki z pomarańczowym lukrem




Składniki:
3 szklanki mąki tortowej
7 g drożdży suchych
3/4 szklanki mleka
1 szklanka puree z dyni
1 jajko
30 g masła
65 g cukru
szczypta  soli
pół łyżeczki cynamonu
1 łyżeczka aromatu pomarańczowego


Masło roztopić i przestudzić. Mleko delikatnie podgrzać. Mąkę wymieszać z drożdżami, dodać resztę składników i dokładnie wyrobić. Ciasto przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości. 


Wyrośnięte ciasto przełożyć na stolnicę podsypaną mąką i krótko wyrobić. Podzielić na 15 części. Uformować okrągłe kulki. Układać w formie do pieczenia muffinek wysmarowanej masłem i posypanej mąką. Odstawić do ponownego wyrośnięcia. Piec w temperaturze 170º przez około 20-25 minut. Wyjąć, wystudzić na kratce.


Lukier:
1 szklanka cukru pudru
3 - 5 łyżek wrzącej wody
kilka kropel aromatu pomarańczowego (można zastąpić startą skórką z pomarańczy)


Wodę, cukier i aromat połączyć razem. Powstałe grudki rozetrzeć łyżką. Jeśli lukier wyjdzie zbyt rzadki należy dodać trochę cukru pudru, jeśli zbyt gęsty - odrobinę wody Polukrować babeczki.


SMACZNEGO

23 maj 2015

Sernik bez sera




Składniki:
2,5 szklanki mąki
margaryna
1 łyżka smalcu
4 jajka
4 łyżki cukru
2 łyżki cukru waniliowego domowego
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka kakao
1,5 łyżki bułki tartej


Żółtka oddzielić od białek. Margarynę pokroić na mniejsze kawałki, dodać żółtka, smalec, cukier oraz mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Wszystko razem zagnieść ręcznie. Otrzymaną kulę ciasta podzielić na dwie części – 1/3 i 2/3. Mniejszą część ciasta schować do zamrażalnika, a do większej dodać kakao. Zagnieść. Większym kawałkiem wyłożyć spód blachy (z papierem do pieczenia) o wymiarach ok. 25×40 cm. Posypać bułką tartą.


Masa serowa:
3 śmietany 18% (po 400g)
2 budynie śmietankowe
½ szklanki cukru
4 białka
szczypta soli


Białka ubić z solą na sztywno. Dodawać po trochu cukier, miksując na najniższych obrotach. Dodać budynie, zmiksować. Do masy dodawać łyżka po łyżce śmietanę, mieszając powoli drewnianą łyżką. 



Gotową masę wylać na kakaowe ciasto. Na wierzch zetrzeć na tartce na grubych oczkach, zmrożoną część ciasta. Pieczemy w 160 stopniach z termoobiegiem przez 60 minut.


SMACZNEGO

22 maj 2015

Pasta z awokado, tuńczykiem i suszonymi pomidorami




Składniki:

dojrzałe awokado

5 suszonych pomidorów w oleju

puszka tuńczyka w wodzie z oliwą z oliwek  fit GRAAL

1 łyżka natki pietruszki

3 łyżki szczypiorku

sok z cytryny

sól, pieprz




Tuńczyk odsączyć. Pomidory pokroić na małe kawałki. Szczypiorek i natkę pietruszki posiekać. Awokado przekroić na pół, usunąć pestkę i zdjąć skórkę. Przełożyć do miski i rozgnieść widelcem, skropić kilka kroplami soku z cytryny, wymieszać. Dodać pozostałe składniki, doprawić do smaku i dokładnie połączyć. Podawać z ulubionym pieczywem.




SMACZNEGO

15 maj 2015

Tort śmietanowy z frużeliną wiśniową




Składniki:
150 g gorzkiej czekolady
150 g masła
150 g cukru
6 jajek
150 g mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli


Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej. Masło zmiksować z roztopioną, lekko ciepłą czekoladą. Żółtka oddzielić od białek. Do masła z czekoladą, jedno po drugim dodawać żółtka, miksując. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia i dodać do masy. Do białek dodać sól i ubić na sztywno. Przełożyć do czekoladowej masy i delikatnie połączyć drewnianą łyżką. Gotowe ciasto przekładamy do tortownicy (spód wyłożony papierem) o średnicy 25 cm i pieczemy w 160 stopniach przez 30-40 minut do tzw. suchego patyczka. Po wystudzeniu przekroić na 3 części.





Poncz:
125 ml kompotu z wiśni
woda

Kompot rozcieńczyć wodą w ilości dowolnej.


Frużelina wiśniowa:
150 ml kompotu z wiśni
2 łyżki cukru
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka esencji waniliowej
700 g wiśni z kompotu


Wszystko składniki (z wyjątkiem wiśni) dokładnie połączyć. Przelać do garnka o grubym spodzie,  podgrzać i mieszać do zgęstnienia (jak kisiel). Na koniec dodać wiśnie, wymieszać i wystudzić.


Masa śmietanowa:
1 litr śmietanki 36%
4 łyżki cukru pudru

Śmietankę ubić mikserem na sztywno, na koniec dodać cukier i połączyć na wolnych obrotach.


Na paterze ułożyć pierwszy blat biszkoptu, nasączyć, równomiernie rozprowadzić ½ frużeliny, na koniec ¼ porcji śmietany. Przykryć drugim blatem biszkoptu, ponownie nasączyć, rozprowadzić pozostałą część frużeliny i ¼ śmietany. Przykryć ostatnim blatem biszkoptu, nasączyć. Pozostałą śmietaną ozdobić boki i wierzch tortu.
 

Dekoracja z czekolady:
150 g gorzkiej czekolady
papier do pieczenia


Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Ciepłą przekładamy do rękawa cukierniczego (u mnie wykonany z kawałka kartonu) i w dowolnej formie rysujemy po papierze. Wcześniej musimy sobie wymierzyć jaką wysokość i obwód ma tort. Czekoladę odstawiamy do wystygnięcia, można umieścić w lodówce na 10 minut. Następnie naszą dekorację przykładamy do boków tortu, lekko dociskając aby przykleiła się do śmietany i zdejmujemy papier. Gotowe. Tort przechowujemy w lodówce.


SMACZNEGO